צור קשר 072-2517979

יצור חשמל בשיטה הפוטו ואלטאית

r-solar איך מרוויחים ממערכות סולאריות? איך פועלות מערכות סולאריות אנרגיה חלופית אנרגיה מתחדשת אנרגיה מתקלה אנרגיה סולארית אנרגיה סולארית בשוק הישראלי אר סולאר אר סולר האם ישנו מימון לאנרגיה סולארית בשוק ישראלי? ההבדל בין אנרגיה מתחדשת לאנרגיה מתקלה היכן משתמשים בישראל באנרגיה הסולארית ? הפקת החשמל הסולארי התקנה של מערכת סולארית חברה טובה להתקנת מערכות סולאריות חיסכון מערכת סולארית ביתית חסכון של אנרגיה סולארית חשמל סולארי חשמל סולארי ביתי כיצד עובדים פאנלים סולאריים כמה כסף חוסכת לי מערכת סולארית ביתית? כמה עולה מערכת סולארית ביתית להתקין מערכות סולאריות מהי מערכת סולארית? מה מקורן של מערכות סולאריות ? מימון לאנרגיה סולארית בשוק ישראלי מי מתקין מערכות סולאריות ממיר סולארי מערכות סולאריות מערכות סולאריות ביתיות מערכות סולאריות לחשמל מערכת סולארית מערכת סולארית ביתית מקורות אנרגיה מתחדשת סביבה ירוקה עלות מערכת סולארית ביתית פאנלים סולאריים פאנלים סולאריים מחיר פאנלים סולאריים מחירים פאנלים סולארים פנלים הסולאריים שוק האנרגיה הסולארית שירותי תיקונים ואחזקה של מערכות סולאריות תעריפי חשמל סולארי

ידוע כי אנרגיה אינה נעלמת, אלא היא מומרת לצורת אנרגיה אחרת. זה העיקרון העומד מאחורי יצור חשמל בשיטה הפוטו ואלטאית. אור השמש הוא בעל אנרגיה עצומה. מדובר באנרגיה שנוצרת על ידי קליטת הקרינה האלקטרו-מגנטית מהשמש. העובדה כי צמחים מסוגלים להמיר את אור השמש, ולנצל אותה לצורך תהליך התפתחות, הובילה חוקרים רבים חפש דרך בה האדם יוכל לנצל אף הוא את אנרגית השמש. היות ומרבית המכשור עובד על חשמל – הדרך האידיאלית הייתה לנסות להפוך את הקרינה לאנרגיה חשמלית. לבסוף החוקרים הצליחו.

איך התחיל יצור חשמל בשיטה הפוטו ואלטאית?


קצת מפתיע לגלות אך מדובר בטכנולוגיה שהתחילה כבר באמצע המאה ה-19 כאשר מדען צרפתי בשם אלכסנדר אדמונד בקרל גילה תכונה מסוימת שכינה "האפקט הפוטו ואלטאי". כמעט חמישים שנים לאחר מכן, בשנת 1883, נבנה על בסיס התאוריה התא הראשון שקלט אור והמיר אותו לאנרגיה חשמלית. תא זה היה בנוי מחומר המכונה סלניום שצופה בזהב, ולאחר מכן חברת בל (חברת התקשורת) הקימה את הלוח הראשון הקולט את אנרגית השמש. היות והיה מדובר בטכנולוגיה יקרה ביותר, לא שימשה לתפעול ביתי אלא לצורך תפעול לוויינים המבוססים על אנרגיית השמש. 

איך עובדת חשמל בשיטה הפוטו ואלטאית? הסבר טכני למתעניינים


הפסקה הבאה מיועדת למי שמתעניין בפן הטכני המדעי. יצור חשמל בשיטה הפוטו ואלטאית מתבצע בזכות ניצול היכולת של אור השמש להפריד אלקטרונית מלוח סיליקון. ננסה להסביר את התהליך המתרחש במילים פשוטות. דמיינו שתי קבוצות נפרדות של כדורים הדבוקים זה לזה, שבה לכדורים קיימת תכונה מיוחדת. הם נעים  במידה והבחינו בחור בו לא נמצא כדור בקבוצה השנייה. כעת דמיינו שאור השמש מסוגל להפריד כדור אחד מקבוצה ראשונה, ובעקבות זאת נוצר חור. אזורים שבהם יש פחות כדורים ישאפו להימלא באמצעות אזורים מרובי כדורים, וכך בכל פעם שאור השמש פוגע בקבוצת הכדורים האחת הוא מעודד יציאה של הכדור למסע לקבוצה השנייה, ויצירת חור בקבוצה הראשונה. תהליך דומה מתרחש בלוח הפוטו וולטאי. אור השמש אינו משחרר כדורים כמובן, אלא אלקטרונים הנמצאים בשני לוחות סיליקון מסוגים שונים, בעלי הרכב המעודד את יצירת החורים. האלקטרונים הנעים משכבה אחת לשני יוצרים זרם של אלקטרונים נעים – או למעשה יוצרים זרם חשמלי.

איך אתם מרוויחים מזה?

לאחר ההסבר המדעי נחזור לתכלס. כיצד אתם יכולים להרוויח מהפעילות הפוטוואלטאית? היום כל בית או ארגון משלמים לחברת החשמל על מנת שיספקו את תצרוכת החשמל החודשית. לעתים חברת החשמל עומדת בפני עומס עצום. כמות גבוהה של אנשים מפעילים את המזגן, או את החימום, בנוסף לפעילות שוטפת של מכונות כביסה ומייבשים. את החשמל המיוצר על ידי חברת החשמל רבים צורכים, אך מה אם כל בית היה יכול לייצר בעצמו את החשמל אותו הוא צורך – באמצעות המרת אנרגיית השמש לחשמל?
זה בדיוק מה שעושה מערכת חשמל סולארית. היא ממירה את אור השמש לחשמל, ומאפשרת לצרכן להפוך ליצרן. הבית משתמש באנרגיה שנוצרה בתהליך, ואם נשארו עודפים – הוא יכול למכור אותם בחזרה לחברת החשמל. כך, בתוך שנים ספורות, מערכת החשמל הסולארית מחזירה את עלותה. הוסיפו ליתרונות הללו גם מימון ממשלתי שנועד לעודד צרכנים לייצר את החשמל בעצמם – ותוכלו לראות עד כמה מערכת חשמל סולארית בשיטה הפוטו ואלטאית יכולה להוזיל את חשבון החשמל שלכם.